Inne, wiedza, zdrowie

Danie wegańskie na dzisiejszy obiad? Dlaczego nie!

Danie wegańskie na dzisiejszy obiad? Dlaczego nie!

Wegańskie dania coraz częściej goszczą w menu restauracji i na naszych stołach. Weganizm nie jest jedynie modą, lecz ruchem na rzecz zmiany świata i dbania o środowisko naturalne. Nawet jeśli nie rozważasz radykalnej zmiany swojej diety, to na pewno nie zaszkodzi włączenie do niej dań kuchni roślinnej. Potrafią być nie tylko zdrowe, ale również pyszne!

Co znaczy “wegańskie”?

Wegańskie jedzenie – co to znaczy? Weganizm to po prostu określenie diety, na którą nie składają się żadne produkty pochodzenia zwierzęcego. Różni się od wegetarianizmu w tym aspekcie, że ten ostatni nie oznacza rezygnacji ze spożywania m. in. jajek i nabiału. Oczywiście praktyki żywieniowe poszczególnych osób mocno się różnią, jednak chodzi tu o pewne ogólne zasady. Co przemawia za ich przyjęciem?

Weganie z reguły dzielą się ze względu na motywacje – część z nich podaje uzasadnienie etyczne swoich wyborów, inni natomiast odwołują się do zdrowia. Nic nie przeszkadza oczywiście w wyznawaniu obu tych poglądów jednocześnie. Co jednak oznaczają? Weganizm z pobudek etycznych zakłada, że dieta roślinna pomoże oszczędzić cierpienia zwierząt oraz zminimalizuje niszczenie środowiska naturalnego na naszej planecie. Z kolei osoby niejedzące produktów pochodzenia zwierzęcego ze względu na zdrowie twierdzą, że ma to pozytywny wpływ na kondycję ich organizmów oraz samopoczucie.

Dania wegańskie do przygotowania w domu

Kuchnia wegańska wcale nie musi być trudna. Wręcz przeciwnie, istnieje kilka jej praktycznych zalet – po pierwsze, nie trzeba przejmować się higieną związaną z przygotowywaniem surowego mięsa. Zapomnij o potrzebie oddzielania go od reszty składników i używaniu oddzielnego noża oraz deski do krojenia. Po drugie, znika problem z jego oporządzeniem. Nie będziesz tracić czasu na wycinanie kawałków nienadających się do zjedzenia, a zamiast tego będziesz mógł zająć się innymi sprawami w kuchni.

Jak znaleźć ciekawe i pyszne wegańskie przepisy? Po konkretne propozycje i inspiracje zajrzyj na stronę https://www.kaufland.pl/przepisy/wegetarianskie-weganskie.html.

Zastanawiasz się nad tym, czy posiłek bez produktów zwierzęcych może być pożywny i zapewnić Ci dostateczną dawkę energii? Kuchnia wegańska może być równie pożywna, co ta zawierająca mięso i nabiał! Wystarczy poprawnie dobierać składniki i proporcje, aby uzyskać pyszne i zdrowe dania. Czym można zastąpić mięso?

  • Soczewica to tani i zdrowy składnik. Zawiera dużo białka, witaminy z grupy B, a także potas, magnez i wapń.
  • Tofu jest uniwersalnym źródłem protein. Nadaje się do wielu dań, zarówno wytrawnych, jak i słodkich.
  • Fasola jest bogata w białko oraz błonnik pokarmowy. Ten ostatni jest ważny dla zachowania prawidłowej masy ciała oraz regulacji poziomu cholesterolu we krwi.
  • Bób również świetnie sprawdzi się w roli źródła protein. Ponadto oferuje solidną dawkę potasu i błonnika.

Dzięki inspiracjom i wiedzy z tego artykuły na pewno uda Ci się stworzyć wyśmienite dania kuchni wegańskiej. Przekonaj się, że jedzenie bez produktów zwierzęcych wcale nie oznacza braku przyjemności!