Inne

Kot domowy – kot, który jest teraz twoim towarzyszem

Kot domowy – kot, który jest teraz twoim towarzyszem

Kot jest rzeczywiście wyjątkowym zwierzęciem domowym. To największe udomowione zwierzę w królestwie zwierząt. Znane jest z tego, że jest drapieżnikiem, który zabija małe, samotne zwierzęta. Jednak w przeciwieństwie do wilków i innych dużych drapieżników, kot był udomowiony od tak dawna, że ​​uzyskał cechy przystosowane do życia w gospodarstwie domowym człowieka. Kot jest czymś więcej niż tylko towarzyszem człowieka – może nawet stać się niezbędnym członkiem domu. Kot jest nocny (śpi w nocy) i poluje na różne małe zwierzęta. Zajmuje się także owadami w ciągu dnia i dba o nawilżenie skóry, biegając w ciągu dnia w kuwecie.

Kot domowy jest właściwie jedynym zwierzęciem domowym w całej rodzinie kotowatych i jest powszechnie nazywany kotem domowym, aby odróżnić go od swoich dzikich przodków. Kocię można spotkać we wszystkich częściach świata, ale jej obecność jest najbardziej widoczna na obszarach, na których żyją ludzie. W rzeczywistości koty zostały udomowione w każdej części świata, z wyjątkiem Bliskiego Wschodu. Mówi się, że Egipcjanie udomowili kilka kotów, podczas gdy Chińczycy sprowadzili kilka kotów, aby służyły jako ozdobne dekoracje na zbudowanych przez nich grobowcach. Grecy, próbując podbić Afrykę, zaadoptowali kilka kotów i nadal są one używane jako zwierzęta domowe. Japończycy byli również pierwszymi ludźmi, którzy wprowadzili koty do reszty Azji. Kot perski został wyhodowany, aby służyć jako zwierzę używane do ochrony ogrodów przed gryzoniami.

Kot domowy został najpierw udomowiony i wyhodowany w wielu różnych celach, a powstałe okazy bardzo różniły się od ich dzikich krewnych. Udomowione koty, które przeżyły dzisiaj, można znaleźć razem z ludźmi w Stanach Zjednoczonych i Europie. Są również szeroko rozpowszechnione w innych częściach świata. Liczba kotów domowych w każdym regionie świata jest różna ze względu na różne siedliska, dietę i zachowanie. Na niektóre rasy kotów domowych polowano na zwierzynę łowną, a inne wykorzystywano na wystawach. Chociaż te koty mogą być bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych, mogą być również bardziej popularne w niektórych częściach Afryki, Azji i Australii.