Przybysz z dobrymi wiadomościami

Creative concept with miniature people repairing the hard drive. A broken computer equipment. Figures of people. The team of employees

W sprzęcie komputerowym, odzyskiwanie danych jest operacją odzyskiwania utraconych, uszkodzonych, niedostępnych, uszkodzonych lub sformatowanych danych z zewnętrznych pamięci masowych, nośników wymiennych lub plików, gdy nie można uzyskać do nich dostępu w typowy sposób. Techniki odzyskiwania danych zrewolucjonizowały się na przestrzeni lat. Branża odzyskiwania danych rozkwitła dzięki nowym technikom i programom, które są przeznaczone do odzyskiwania danych we wszystkich typach sytuacji – osobistych, zawodowych i biznesowych. Nie jest to jednak tak proste, jak się wydaje, zwłaszcza gdy dane zostały utracone w wyniku uszkodzeń fizycznych, takich jak kradzież, pożar czy powódź.

W usługach odzyskiwania danych z dysków twardych specjaliści używają różnego rodzaju sprzętu, aby odzyskać dane. Najpopularniejszym rodzajem usługi odzyskiwania danych z dysku twardego jest technika klonowania fizyczno-logicznego (PLC). Klonowanie fizyczno-logiczne wykorzystuje urządzenie do tworzenia kopii zapasowych, które zawiera kopię danych na innym urządzeniu, takim jak płyta DVD lub dysk twardy. Jeśli oryginalne urządzenie ulegnie awarii lub stanie się fizycznie niedostępne, urządzenie zapasowe jest używane do kontynuowania dostępu do danych i ich odzyskiwania.

Oprócz dysków twardych, firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych wykorzystują również inne urządzenia pamięci masowej i media do celów odzyskiwania danych. Na przykład, niektóre firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych używają dysków optycznych lub płyt DVD do odzyskiwania danych. Niektóre urządzenia pamięci masowej mogą być używane do odzyskiwania danych po ich uszkodzeniu. Jednym z takich przykładów jest pamięć flash, której większość ludzi używa do codziennego przechowywania danych i innych działań, takich jak tworzenie kopii zapasowych danych, aplikacji i zdjęć itp.