Przemysł

Dystrybucja bezpośrednia w branży farmaceutycznej

W Polsce dystrybucja leków na rynku farmaceutycznym jest tematem bardzo zróżnicowanym i nieustannie podlegający zmianom, co wynika ze zmian, które często pojawiają się w prawie farmaceutycznym. To ono reguluje warunki, które muszą zostać zapewnione w trakcie transportu leków. Kanały dystrybucji są uzależnione od rodzaju sprzedaży: czy jest to hurt, przedhurt czy detal. Część leków trafia do aptek z hurtowni farmaceutycznych. Wszystko zależy również od tego, jaki jest to rodzaj apteki, czyli na jakich zasadach ona funkcjonuje. Bardzo popularnym modelem w branży farmaceutycznej jest dystrybucja bezpośrednia do aptek i szpitali, czyli w skrótach DtP (Direct to Pharmacy) i DtH (Direct to Hospital).

Na czym polega dystrybucja bezpośrednia?

Dystrybucja bezpośrednia to taki model dystrybucji, w którym producent pozostaje właścicielem produktu aż do momentu jego dostawy do ostatecznego klienta. Za złożony proces logistyki magazynowej i transportowej odpowiada operator logistyczny. Dystrybucja do aptek to wymagający proces ze względy na liczne obostrzenia podyktowane wymogami prawa farmaceutycznego oraz Dobrych Praktyk Dystrybucyjnych (DPD). Definiują one istotne elementy procesu logistycznego tj. jak temperatura i inne szczegółowe wytyczne dotyczące transportu leków. Największą zaletą samego procesu jest skrócenie drogi do apteki i szpitala. Czas jest bardzo ważną zmienną w przypadku produktów specjalnych. Powierzenie wszystkich czynności logistycznych profesjonalnej firmie jest idealnym sposobem na zaoszczędzenie czasu w firmie. Pozwala to na rozwijanie konkretnych obszarów w firmie takich jak chociażby elementy procesu sprzedaży tj. ustalenie polityki cenowej czy kontakt z klientem.

Współpraca z profesjonalnym operatorem logistycznym

Współpraca z operatorem logistycznym to inwestycja w pewne rozwiązania, ponieważ opierające się na sprawdzonych praktykach. Jest to szczególnie ważne w tak wymagającej branży, jaką jest farmaceutyczna. Dystrybucja do aptek nie jest wyzwaniem dla doświadczonych operatorów logistycznych, ponieważ lata praktyk pozwalają na testowanie rozwiązań, szukając najlepszych praktyk, a tym samym maksymalnego bezpieczeństwa i jakości, które są najistoniejszymi czynnikami dla skuteczności tego procesu. Profesjonalizm polega również na spójnym połączeniu wielu kompleksowych działań. Powierzenie wszystkich czynności operacyjnych jest doskonałym sposobem alokacji zasobów firmy tak, aby wszyscy partnerzy biznesowi czerpali satysfakcję z tej współpracy.