Pozostałe

Jak projektuje się hale produkcyjne?

Projektowanie hal produkcyjnych powinno uwzględniać dostosowanie ich do typu działalności oraz do zmieniających się celów biznesowych właściciela firmy. Najlepsze modele to te wykonane ze stali, gdyż są wytrzymałe, funkcjonalne, ergonomiczne oraz bezpieczne dla maszyn i pracowników. Hale stalowe mogą być modyfikowane i dostosowywane do zmieniających się potrzeb. Jak projektowane są hale produkcyjne? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Hala produkcyjna a jej przeznaczenie

Budowa hali zlecona np. firmie Kobex jest inwestycją, która powinna się zwrócić pod postacią zysków z tworzonych w niej produktów. Bardzo istotne jest więc to, żeby została ona właściwie zaprojektowana. Powinno się ją zaplanować, uwzględniając wszelkie ważne szczegóły. Jest to istotne przede wszystkim wówczas, kiedy wkład finansowy jest tak samo duży, jak i oczekiwania względem dochodów firmy w przyszłości.

Z całą pewnością hale produkcyjne są do siebie podobne. Różnią się jednak od siebie przeznaczeniem. Inaczej będzie wyglądała hala, w której mają być przetwarzane czy wytwarzane wyroby, a inaczej zaś ta, która będzie pełnić funkcje magazynu. W każdym z wymienionych obiektów inne kwestie są priorytetowe. Ważną rolę odgrywają elementy takie jak: miejsce, wysokość, powierzchnia oraz materiał, z którego ma być wykonana hala.

Technologia wykonania hali

Dokonując wyboru metody posadowienia oraz technologii wykonania hali, musimy brać pod uwagę czynniki takie jak:

  • stan i typ gruntu oraz jego skład granulometryczny,
  • miąższość oraz głębokość zalegania gruntów silnie niejednorodnych albo słabonośnych,
  • możliwość odwodnienia wykopów,
  • dopuszczalność zrobienia wykopów o ścianach nieumocnionych i niepodpartych,
  • położenie zwierciadła wód gruntowych oraz ich agresywność względem żelbetu i betonu,
  • możliwość pojawienia się niezinwentaryzowanych przeszkód pod ziemią,
  • wrażliwość nadbudowy na nierównomierne osiadanie,
  • wzajemne zlokalizowanie fundamentów już istniejących i zaprojektowanych,
  • wpływ drgań, które powstają w czasie przeprowadzania robót na obiekty i znajdującą się w pobliżu infrastrukturę (ograniczenie stosowania technologii pali przemieszczeniowych oraz metod dynamicznych,
  • opcja odwodnienia wykopów.

Budowa hali produkcyjnej a odpowiednia lokalizacja

Ważną kwestią, którą należy mieć na uwadze, chcąc zaprojektować halę produkcyjną, będzie jej lokalizacja. Wybranie właściwego miejsca ma duże znaczenie dla funkcjonowania przyszłej firmy. Jeszcze na etapie tworzenia projektu architekt powinien wziąć pod uwagę warunki gruntowe oraz aspekty związane z sąsiedztwem obiektu.