Pozostałe

Topowe czynniki mające wpływ na proces projektowania hal magazynowych

Efektywne projektowanie hal magazynowych odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu optymalnego funkcjonowania łańcucha dostaw. Sprawnie rozplanowana konstrukcja budynku, wraz z innymi kluczowymi elementami skutecznego działania, pozwala stworzyć wydajne przestrzenie magazynowe. Na co warto zwrócić uwagę podczas procesu projektowania hal magazynowych? Jakie czynniki mają największy wpływ na zwiększenie efektywności operacyjnej? Wyróżniamy kilka najistotniejszych spostrzeżeń na ten temat.

Jakie kwestie powinien uwzględniać dobry projekt hali?

Dobry projekt to taki, który bazuje na ergonomiczności, wygodzie użytkowej zatrudnionej kadry. Oprócz czynników związanych stricte z zagospodarowaniem przestrzeni, duże znaczenie odgrywa również rodzaj magazynowanych towarów. To od tego czynnika będzie zależeć m.in. to, jak wysoka i szeroka powinna być hala wraz z wewnętrznymi szlakami komunikacyjnymi dla pojazdów magazynowych.

Na jakie pytania warto odpowiedzieć w trakcie sporządzania planu projektowego?

Jedną z pierwszych kwestii, o której warto pomyśleć, jest projekt strukturalny i pojemność hali. To jednak nie wszystko, ponieważ istnieje szereg innych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Dobrą praktyką jest sporządzenie listy pytań, a następnie naniesienie odpowiedzi – co znacząco ułatwi rozpoczęcie pracy nad projektem. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym:

  • Jakie przeznaczenie będzie miał magazyn?
  • Jakie produkty będą przechowywane wewnątrz?
  • Jakie procesy, oprócz magazynowania, będą potrzebne do realizacji?
  • Czy dysponowanie tymi produktami nakłada jakieś dodatkowe obowiązki prawne?
  • Czy produkty potrzebują specjalnych warunków, np. stałej, niskiej temperatury?
  • Czy magazyn będzie obsługiwać zwroty produktowe?

Jak wygodnie zaprojektować halę magazynową online?

Jedną z ciekawych możliwości jest narzędzie udostępnione przez firmę Kobex. Pozwala ono stworzyć wirtualny projekt hali, w którym użytkownik może np. uwzględniać wymiary poszczególnych części konstrukcji czy też dokonywać wyboru zabezpieczenia antykorozyjnego blachy. Projektowanie składa się z kilku etapów, co zaś pozwala na pełne skonfigurowanie elementów wykończeniowych, czy też uzyskanie informacji dotyczących wyceny projektu. Projektowanie hali magazynowej musi bez wątpienia być usystematyzowanym działaniem, które będzie skupiało się na jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. W tym kontekście kluczowe znaczenie ma układ przestrzenny hali, który powinien uwzględniać m.in. poszczególne strefy funkcjonalne, obszar odbioru dostaw czy pokoje biurowe dla pracowników.