lifestyle

Kosmetyki do pielęgnacji ciała z mlekiem i miodem

Technologia produkcji balsamów pielęgnacyjnych opiera się na wykorzystaniu wielu pozytywnie oddziałujących składników. Oprócz czynników wiążących i nadających produktom odpowiedniej konsystencji stosuje się również szereg elementów nawilżających i poprawiających zdolność kosmetyku do wchłaniania się przez skórę. W składzie niektórych z nich można spotkać dwa popularne dodatki: mleko oraz miód. W jaki sposób one działają?

Dobroczynne działanie mleczka zawartego w kosmetykach

Mleko jest popularnym składnikiem stosowanym od kilkudziesięciu lat w profesjonalnej kosmetyce. Geneza jego użytkowania jest jednak znacznie dłuższa. Kosmetyki do pielęgnacji ciała z mlekiem stosowano jeszcze w antyku. Mleko pozyskiwane od zwierząt gospodarczych miało upiększać ciało i wpływać zbawiennie na jego kondycję. Wierzono, że stosowanie mleka odmładza i daje nowe siły witalne. Stąd też użytkowały je szczególnie wysoko postawione kobiety, które nienagannie dbały o swoją urodę.

Mleko posiada szereg walorów oczyszczających, nawilżających i ujędrniających. Dzięki zawartości tłuszczu pokrywa skórę cienką warstwą filmu, optymalnie natłuszczając naskórek. Mleko ma bardzo podobny odczyn kwasowości jak ludzka skóra. Dzięki temu jest składnikiem łagodnym, który nie powinien podrażniać ciała, o ile użytkowniczka nie posiada alergii na poszczególne składniki balsamu, kremu czy masła. Zawarty w mleku kwas działa złuszczająco, a także rozjaśniająco na skórę. Warto również zaznaczyć, że mleko posiada szereg związków białkowych. Są to proteiny, które mogą wpływać na przyspieszenie wytwarzania m.in. kolagenu.

Miód, a kosmetyki do pielęgnacji ciała

Miód, podobnie jak wcześniej wyróżnione mleko, ma szeroką historię stosowania w kosmetyce. Warto jednak zaznaczyć, że miód od wielu wieków był produktem trudno dostępnym, czyli zarezerwowanym wyłącznie dla wyższych sfer społecznych. Mleko pod tym względem było szerzej znane i stosowane. Dziś zarówno jeden, jak i drugi składnik znajduje swoje szerokie zastosowanie w produkcji kremów, balsamów i innych produktów kosmetycznych. Warto jednak zerknąć na działanie miodu, jako dobroczynnego składnika.

  • Miód wygładza skórę i poprawia jej jędrność.
  • Miód przywraca odpowiedni koloryt skóry.
  • Miód zawiera szereg pożytecznych olejków eterycznych.
  • Miód jest znany z działania odkażającego oraz wzmacniającego.

Nie może zatem dziwić fakt, iż producenci często łączą te dwa składniki (mleko i miód), nadając swoim kosmetykom wielu pozytywnych parametrów odżywczych. Przykładem takiego kosmetyku może być m.in. mleczno-miodowy olejek regenerujący skórki od Cuccio.